O SEZÓNE PO SEZÓNE SO ŠPORTOVÝM MANAŽÉROM KLUBU MAREKOM HUBOM: NA BUDOVANIE SILNEJ ZÁKLADNE POTREBUJEME, ABY HRALI VŠETCI BEZ OHĽADU NA VÝSLEDKY

Oficiálne máme po sezóne a je čas na bilancovanie. Ako prvého sme vyspovedali nášho športového manažéra a trénera Kadetov a A - mužstva v jednej osobe. Poďme sa pozrieť ako vyzerala sezóna 2019/2020 z jeho pohľadu.

Aká bola sezóna mládeže z tvojho pohľadu?

Poďme pekne po poradí od najstaršej vekovej kategórie mládeže, čiže od kadetov (mladší dorast). Túto kategóriu som aj trénoval. Prvá časť sezóny, čiže základná časť bola veľmi náročná pretože proti Nám stáli ťažký súperi, poväčšine tí, ktorí majú aj extraligový dorast. My sme boli v celej súťaži najmladšie mužstvo a to si samozrejme vynútilo aj svoju daň ale na to sa samozrejme nevyhovárame, vedeli sme do čoho ideme. Druhá časť sezóny už bola o niečom inom, bolo vidno, že tie zápasy v tej prvej polovici sezóny Nám dali strašne veľa. Aj keď sezóna skončila predčasne skončili sme na 5.mieste v nadstavbe o pohár Igora Libu čo je pekné umiestnenie. Ale nebyť toho mali sme našliapnuté aj na medailové priečky no vyššia moc Nám to žiaľ zmarila. Čo sa týka siedmej hokejovej triedy, tí chalani to mali naozaj ťažké pretože to najlepšie sme im posunuli do kadetov a moc ich tam nemal kto ťahať. Ale bojovali celú sezónu. Šiesta hokejová trieda tiež mala ťažkú sezónu, veľa hráčov chorých či zranených a vo veľa zápasoch sa to prejavilo. Piata hokejová trieda až takýto problém nemala a bolo to poznať aj na samotnej hre, dostala sa do najlepšej osmičky a počínala si výborne. Prípravka a predprípravka si schuti zahrali vo svojich súťažiach, myslím, že tých zápasov mali dosť. My sa na výsledky nepozeráme, pracujeme na zastabilizovaní celej mládeže, o výsledkoch sa môžeme baviť od kadetov nahor.

Ako vnímaš zmeny v súťažiach žiakov v sezóne 2019/2020?

Samozrejme všetko má svoje plusy ale aj mínusy. Stále sa bavíme o tom, že nemáme hrať na výsledky a tento model k tomu smeroval. Po necelých 3 mesiacoch sa tabuľka delila na prvú časť a druhú časť a tým pádom každý chcel hrať v tej lepšej časti. My sme sa rozhodli ísť cestou, aby nám hrali všetci, aby v kadetoch a neskôr aj v doraste vytvorili konkurenčné prostredie a mohli ďalej napredovať lebo máme veľa perspektívnych hráčom a myslím, že šancu si zaslúži každý. Do 15 rokov sa nemôžeme baviť o tom kto je lepší a kto nie. 

A čo cesta, ktorou sa chce uberať slovenský hokej?

Ľudia na zväze konečne pochopili, že zaspali roky od kedy sme boli majstrami sveta a vidno, že to chcú napraviť. Robia veľa vecí ako posunúť slovenský hokej vpred. Či už zmenami v súťažiach, tréningových procesoch, stavaním akadémií, zavedením kamier či zavedením regionálnych inštruktorov. Ja mám ale na tú zmenu tréningového procesu svoj názor, podľa mňa osobne my tým deťom tú ulicu môžeme nahradiť len z časti a preto tréningy hravou a voľnou formou môžeme praktizovať len u tých najmenších. Nehovorím, že deti v prípravke a vyššie sa hrať nemajú ale musíme ich aj drilovať či učiť techniku. Za svetovým hokejom zaostávame hlavne korčuliarsky.

Ako to bolo u Nás v klube?

My sme skúsili cestu, ktorou sa chce uberať hokejový zväz. Skúsili sme, zoberieme si z toho tie dobré veci, zapojíme tam už naše osvedčené z minulých sezón a do novej sezóny si vytvoríme dlhodobú  metodiku podľa ktorej budeme pracovať. A z mojej pozície športového manažéra môžem potvrdiť, že si dáme na tom naozaj záležať a budeme sa venovať aj malým detailom keďže už máme zavedenú a spustenú kameru priamo na štadióne.

Kvôli koronavírusu sezóna skončila predčasne. Čo na to hovoríš?

Je to škoda ale neurobíme s tým nič. Ľudské zdravie je dôležitejšie. Všetky žiacke kategórie mali pred sebou ešte minimálne 5 zápasov.

Prelaďme teraz na A – mužstvo, aká bola sezóna z tvojho pohľadu?

Pred premiérovou sezónou v lige sme sa svedomito pripravovali, či už po športovej alebo ekonomickej stránke, chystali sme na ligu všetko, aby sme boli pripravení. V kútiku duše sme chceli urobiť play off čo sa nám nakoniec podarilo. Celé sme to postavili na partii a tá bola nielen v kabíne výborná. Myslím, že sme urobili v meste aj hokejový boom. Škoda toho predčasného konca sezóny, ani sme sa nemohli rozlúčiť s fanúšikmi, ktorí boli celú sezónu našim šiestym hráčom.

V základnej časti sme si vybojovali nakoniec 3. priečku, ktorá je aj našim konečným umiestnením. 

Je to reálne postavenie vzhľadom na silu Púchova a Žiaru. Dlho sme sa držali na 2.mieste ale v decembri prišla menšia kríza a Žiar nás predbehol. Mrzí ma len, že sme našim skvelým divákom nedopriali doma 2 zápasy v semifinále play off.

Dostali sme sa do semifinále, úspech?

Jednoznačne. Žiar mal postupové ambície, rozpočet 4x vyšší ako my. Ako som ale vyššie spomenul, na začiatku sezóny sme v kútiku duše poškuľovali po play off a to sa nám podarilo. Z odstupom času ma teraz ale mrzí, že sme nedotiahli do víťazného konca prvý zápas v Žiari, ktorý sme prehrali v predĺžení. Možno tá séria mohla vyzerať inak. Ale určite sa nemáme za čo hanbiť čoho dôkazom bol potlesk našich ale aj hosťujúcich divákov  v stoji po poslednom prehratom zápase doma so Žiarom.

Sezóna sa nám teda 22. februára skončila, ale napriek tomu ste ešte pokračovali v tréningovom procese.

Po vypadnutí sme sa pripravovali na zápas o konečné 3.miesto s Bratislavou no všetci vieme ako to dopadlo. Nemali sme ani čas sa rozlúčiť s divákmi. Ostali sme v tréningovom procese pretože sme mali v apríli ísť na turnaj do Prahy no pre koronavírus sa zrušil.  

V zápasoch A-tímu ste využili aj niektorých juniorov. Akí majú potenciál?

Určite každý jeden z nich má potenciál. Svojej šance a role sa zhostil každý jeden z nich. Matej Kraut dokazoval svoje kvality v juniorke Banskej Bystrice kde bol najproduktívnejším hráčom, Mário Maňúch si svoju šancu tiež zaslúžil podobne ako Braňo Ferenčík. Do ďalšej sezóny im určite chceme dať priestor znova plus zapojiť ďalších našich hráčov v juniorskom či dorasteneckom veku.

Akí boli kubínski fanúšikovia?

Jednoznačne boli šiestym hráčom tímu. Pozitívne som vnímal ich  povzbudzovanie a uznanie po vypadnutí v semifinále so Žiarom, keď chlapcov nezatratili. Kubínsky fanúšik rozumie hokeju, vidí, že to robíme pre našich odchovancov, aby mali kde pokračovať, poprípade sa vrátiť.  Ocenili chalanov aj keď sa nedarilo. Čo sa týka návštevnosti, tak by obrovským prínosom bolo, keby ich chodilo aspoň toľko, čo na play-off. V domácom zápase ich bolo neskutočne cítiť. Za celú sezónu im chcem poďakovať